Bu Vətəni təmınnasız sevdik biz…
Mükafat ummadan, medal gözləmədən, pul, tərif, şöhrət dalınca düşmədən… Biz bu torpağı Ana bildik, Vətən bildik və Ana uğrunda can verməyi şərəf saydıq. Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi 1994-cü ildən bu günədək fəaliyyət göstərir. Başda sədrimiz Füzuli Rzaquliyev olmaqla 93 min müharibə veteranı bu dövlətin və bu torpağın canlı şahidləridir. Biz cavanlığımızı, gəncliyimizi, sağlamlığımızı, qanımızı və canımızı bu Vətənə fəda etdik. Çünki biz bu torpağı əmanət bildik. Qurani-Kərim buyurur: — “Şübhəsiz ki, əmanətlərə xəyanət etmək böyük günahdır.” Ulu Öndərin “Vətən uğrunda ölməyə hazır olmayan insan, bu Vətəni sevdiyini iddia edə bilməz” ruhlu kəlamı ilə evimizi, ailəmizi, malımızı-mülkümüzü qoyub Vətənin müdafiəsinə qalxdıq. Bəs bu gün bəzi məmurlar bunu doğrudanmı unudub?
Son zamanlar qeyri-hökumət təşkilatlarına, xüsusən də veteran təşkilatlarına qarşı aparılan qara piar kampaniyası artıq heç kimə sirr deyil. Bir neçə aydır davam edən məhkəmə proseslərinin gizli aparılması isə ciddi suallar doğurur. Əgər hələ məhkəmə qərarı yoxdursa, nə üçün televiziya kanalları təşkilat rəhbərlərini milyonların qarşısına çıxararaq onları əvvəlcədən suçlu kimi təqdim etdi? Bu hansı qanuna, hansı ədalətə sığır? Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsi — Maddə — 147.1. — Böhtan — kimsənin şərəf və ləyaqətini ləkələyən, onun nüfuzuna xələl gətirən yanlış məlumatı ictimaiyyət qarşısında yaymaqdır. (Bu maddə də məhkəmə qərarı olmadan şəxsin şərəf və ləyaqətini alçaldan ifadələrin yayılmasını əhatə edir.) Maddə 148 — Təhqir — şəxsin şərəf və ləyaqətinin alçaldılmasıdır (şifahi, yazılı, media və TV vasitəsilə).
Veteranı, təşkilat sədrini və ya hər hansı şəxsi ictimai şəkildə alçaldan ifadələr bu maddəyə aiddir. MƏHKƏMƏ QƏRARI OLMADAN ŞƏXSİN GÜNAHKAR ELAN EDİLMƏSİNİN HÜQUQİ MƏSULİYYƏTİ I. KONSTİTUSİYA ƏSASI Azərbaycan Respublikası Konstitusiyası – Maddə 63 Təqsirsizlik prezumpsiyası “Hər kəsin təqsirsizliyi qanunla təsbit edilir. Şəxsin təqsiri qanunla nəzərdə tutulmuş qaydada sübuta yetirilməyincə və məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmü olmadan o, təqsirli hesab edilə bilməz.” Bu maddəyə görə: • Məhkəmə hökmü olmadan kimsəni “cinayətkar”, “günahkar”, “oğru”, “korrupsioner” və s. adlandırmaq Konstitusiyanın pozulmasıdır. • Dövlət qurumları, media və vəzifəli şəxslər üçün bu maddə birbaşa qadağadır “KÜTLƏVİ İNFORMASİYA VASİTƏLƏRİ HAQQINDA” QANUN Maddə 14 KİV: